Klub Sportowy Trojan Lądek-Zdrój. Rok założenia: 1948. Zdjęcia archiwalne.
LKF - Lądecka Kronika Filmowa. Kod pocztowy 57-540 Lądek-Zdrój. Nie ma takiego miasta – Londyn! Jest Lądek, Lądek-Zdrój, tak... Ale Londyn – miasto w Anglii. To co mi pan nic nie mówi?! No mówię pani właśnie. To przecież ja muszę pójść i poszukać, zobaczyć gdzie to jest. Cholera jasna... Cytaty z filmów Stanisława Barei to klasyki. Nikt, tak jak on, nie potrafił w zgrabną formę kilku słów, pokazać absurdy otaczające rzeczywistość. Kilka najlepszych cytatów z filmów mistrza znajdziesz na LKF
poniedziałek, 20 grudnia 2021
niedziela, 19 grudnia 2021
Teatr Stąd fragment spektaklu pt: "Nie ma takich świąt" Dom Zdrojowy.
Teatr Stąd fragment spektaklu pt: "Nie ma takich świąt" Dom Zdrojowy.
W skład Teatru „Stąd” wchodzą mieszkańcy Lądka-Zdroju, Stronia Śląskiego, gościnnie występują w nim zaprzyjaźnieni artyści z wielu innych miejscowości. Teatr „Stąd” realizuje spektakle teatralne, w tym także dla dzieci, ale równie chętnie angażuje się w happeningi, tworzy ilustracje teatralne, bierze udział w innych animacjach kulturalnych. 17.XII.2021r.
57-540 LĄDEK-ZDRÓJ
wtorek, 14 grudnia 2021
Przeciąganie wozu strażackiego na Lądeckim Rynku lato 2009r.
Ogromna siła fizyczna, wytrzymałoś i bardzo dobra dynamika pozwoliła przeciągnąć wóz strażacki typu Jelcz własnymi rękoma. 12 lat temu Stron mani zawitali w Lądka-Zdroju. Lato 2009r.
poniedziałek, 13 grudnia 2021
Wystawa w oknach. Dom Zdrojowy. Lądek-Zdrój
Wystawa w oknach. Lądek-Zdrój Dom Zdrojowy ul. Orla 7
Wystawa artystek:
Pauliny Bagińskiej,
Małgorzaty Chwiałkowskiej,
Krystyny Czajki-Grzybowskiej,
Anny Kuczwalskiej,
Krystyny Leśniewskiej-Pasionek,
Elżbiety Sosnowskiej,
Pauliny Wójcik.
sobota, 11 grudnia 2021
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc "Zaurocznia Lądecka" recytuje wiersz pt: "Z przedsionków"
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc recytuje wiersz pt: "Z przedsionków" Powiodła muza lądecka gałązką zwiatrowiejną buki zdrojowe lawędy z łąk przygranicznych pookręcała zwicieniami magnolie wokół talii na rozkwitnienie wieczności na zawiecznienie Lądka w amarentowych przedsionkach.
piątek, 10 grudnia 2021
Burmistrz Roman Kaczmarczyk podczas spotkania online odpowiada na pytania o odwiert badawczy w Lądku-Zdroju
Burmistrz Roman Kaczmarczyk podczas spotkania online odpowiada na pytania o odwiert badawczy w Lądku-Zdroju.
czwartek, 9 grudnia 2021
Rzeka Biała Lądecka. Lądek-Zdrój
Biała Lądecka przepływa przez Nową Bielę, Bielice, Nowy Gierałtów, Stary Gierałtów, Goszów, Stronie Śląskie, Strachocin, Stójków, Lądek-Zdrój, Radochów, Trzebieszowice, Ołdrzychowice Kłodzkie, Żelazno i Krosnowice. Uchodzi do Nysy Kłodzkiej w Krosnowicach (Pilczy) na południe od Kłodzka. Długość Białej Lądeckiej wynosi 52,7 km
W górnym biegu rzeka przepływa głęboko wciętą doliną, w dużej części zalesioną i krętą. Dolina wypreparowana została w złożonej strukturze geologicznej o nazwie metamorfik Lądka i Śnieżnika, zbudowanej z łupków metamorficznych, amfibolitów i gnejsów gierałtowskich, a także tonalitów. U źródeł, w łupkach łyszczykowych występuje dysten. Od Bielic do Stronia Śląskiego dolina nieco poszerza się. Wzdłuż rzeki prowadzi ciąg osadniczy – dziś już mocno przerzedzony. Jej dno zajmują użytki zielone, a zbocza porastają bukowo-świerkowe drzewostany regla dolnego. Na terenie kolejnych wsi rzeka przechodzi przez kilkanaście progów i kaskad, w większości sztucznie wybudowanych.
Na odcinku Stronie – Lądek – Radochów rzeka tworzy malowniczy przełom ograniczony wzniesieniami zbudowanymi z gnejsów gierałtowskich i śnieżnickich, na których rozsiane są liczne skalne wychodnie.
Dolina rzeki była znana i zasiedlana od dawna, a jej bieg stanowił naturalny szlak komunikacji i ekspansji osadnictwa.
Biała Lądecka po minięciu Lądka-Zdroju zatacza szeroki łuk wokół góry Radoszki i zmienia tu bieg o 90° z północno-zachodniego na południowo-zachodni. Rzeka płynęła niegdyś widoczną po lewej doliną, która odchodzi ku północy, w kierunku obecnej wsi Orłowiec.
środa, 8 grudnia 2021
Jan Konstanciuk recytuje wiersz pt: "Nadzieja" Lądek-Zdrój
Szukajcie przygód, gorących wrażeń, w przestrzeni życia, obojętności. Wyrazić dumę gotowość walki dla ludzkiej sprawy, sprawy wolności. Za dniem podążać w kierunku słońca, łańcuchem życia odgrodzić troski. Wyryć na zawsze w ludzkiej pamięci cel swego życia i sens wolności. Załamać światło, wyprzedzić śmierć, mieć w sobie prawdę i życia sens. Szarpać kajdany, mury więzienia, dać ludziom prawdy własnego cienia. Uczyć od podstaw kochać, szanować, uczyć miłości bez rozczarowań. Moim to celem i ludzi tych wydzierżawionych, skłamanych, złych. Sprawą głęboką mojego sumienia, nadzieją, siłą, bierne wspomnienia. By wszyscy ludzie, wszystkie istnienia żyły inaczej, precz od więzienia. Z dala od zgiełku i ludzkich spraw, dam ludziom miłość, szanując czas. Dam prawdę światu, zamarzę cienie, porzucę wspomnień rozgoryczenie. Za życia mego, za moich chwil, przysięgam walczyć ostatkiem sił. Przysięgam bronić zakola ludzi, wiernych, szczęśliwych niech słońce budzi, a tych przeciwnych, tych baromierzem niech wiatr zabiera w krainę cieni. W krainę życia już nie ziemskiego, na łąk pachnących kwiatów czerwienią. Głowę rozbiję o szczyptę soli tych, co przeciwni swojej niedoli. W nieprawdzie żyją i zakłamaniu, niech giną wszyscy, choć jest ich mało. Dla mnie ważniejsze są ludzkie sprawy, bliskich, szczęśliwych i załamanych. W nędzne się szaty przestroił świat ten, a ciągłe męki ciągłe zmartwienia, człowiek zasypia, człowiek umiera. Rodzić się nie jest żadną tragedią, jednak ja nie chcę, jednak żałuję. Zamknąłem oczy, skroń jest już lodem, tysiące myśli z cudzej zagrody. Sprawę rozwiązać chciałem zbawienia, umieram w nędzy, w łożu cierpienia.
Jan Konstanciuk. Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój Arboretum. Ogród drzew i krzewów.
Arboretum w Lądku-Zdroju to ogród drzew i krzewów posiadający udokumentowane kolekcje roślin jest utrzymywany w celach naukowych i dydaktycznych. Arboretum w Lądku-Zdroju zostało założone z inicjatywy Mieczysława Wilczkiewicza (1913-1994) nad potokiem Jadwiżanki na terenie lasów komunalnych w latach 1972-74. Jest jednym z najmłodszych tego typu ogrodów i najwyżej położonym arboretum w Polsce. Położone jest w południowej części Sudetów Wschodnich, u podnóża południowo-wschodniej części Gór Złotych, na wysokości 475-500 m n.p.m. Lasy, w których położone jest lądeckie arboretum posiadają charakter spacerowo-wypoczynkowy, służący do wypoczynku wczasowiczów i kuracjuszy, a także jako teren rehabilitacyjny dla miejscowego uzdrowiska. W 1972 r. powierzchnia arboretum wynosiła zaledwie 0,64 ha. W 1973 r. powiększono ją o 1,39 ha usuwając starodrzew zrębem zupełnym pozostawiając jedynie kilkusetletnie drzewa o charakterze pomnikowym jak dąb, buk, sosna, jodła. Pozostawione drzewa w pewnym stopniu łagodzą mikroklimat ogrodu. Obecnie powierzchnia ogrodu zajmuje 1,89 ha. Arboretum stanowi bogatą kolekcję drzew i krzewów, gatunków iglastych i liściastych w tym dużą ilość azalii i różaneczników. Warunki przyrodnicze kształtują się pod wpływem masywów górskich od południa Gór Bialskich, od północy Gór Bardzkich, od zachodu Gór Krowiarek i od wschodu Gór Złotych. Okres wegetacji trwa przeciętnie od trzeciej dekady kwietnia do połowy października. Warunki klimatyczne w arboretum są na ogół korzystne dla rozwoju jak i uprawy roślin.
Mamutowiec to jedno z najpotężniejszych drzew iglastych na świecie Sekwoję Olbrzymią zwaną Mamutowcem można zobaczyć w Arboretum w Lądku Zdroju. Osiągają wiek 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy. Do Europy pierwsze mamutowce sprowadzono ok. połowy XIX wieku. Wielkie drzewa szybko stały się sławne. Drzewa tego gatunku dożywają do ok. 3,5 tys. lat. Ze względu na majestatyczne rozmiary i rzadkość występowania drzewa tego gatunku budziły od początków ich odkrycia duże zainteresowanie.
Mapa - Arboretum - Leśny Ogród Drzew i Krzewów Egzotycznych.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Wiesław Mikita Mścisław
UROCZYSTOŚĆ NA PLACU PARTYZANTÓW - ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ PPRO. WIESŁAWA MIKITĘ - 05.03.2023 Wiesław Mikita Mścisław #part...

-
Maria Seweryn opowiada o spektaklu pt: "Biała Bluzka" Lądek-Zdrój III Festiwal Krystyny Jandy w Lądku-Zdroju 28.VIII.2011 KI...
-
Wystawa w oknach. Lądek-Zdrój Dom Zdrojowy ul. Orla 7 Wystawa artystek: Pauliny Bagińskiej, Małgorzaty Chwiałkowskiej, Krystyny Czajki-G...
-
Zespół Bardziej w Piwnicy pod Adamem Lądek-Zdrój. Impreza po otwarciu nowego studia fotograficznego Marzeny Zawal w miejscu stareg...